Benefice

Alikvotní sbor Spektrum se sbormistrem Janem Staňkem   spektrum-2018-0.jpg
V pořadu Jak potkávat svět
uvádí Jiří Pavlica

3. dubna 2019, 19.30 hod, Salesiánské divadlo
Vstupenky v hodnotě 200,- Kč jsou v prodeji od 11. února 2019 na recepci Salesiánského centra – Kobyliské nám. 640/11, Praha 8 – Kobylisy ve všední dny 9 – 20 hod. Rezervace: spackova@sdb.cz, 734 648 946. Vstupné bude věnováno na rekonstrukci vstupu do Salesiánského centra. Pořad natáčí TV NOE.
Informace o platbě:
Rezervované vstupenky je nutné zaplatit hotově nebo převodem na č. ú. veřejné sbírky 2701348797/2010 do 15. března 2019. Po tomto datu budou nezaplacené vstupenky vráceny opět do prodeje pro další zájemce.

Platba vstupenek - možná dvěma způsoby:

1) Platba v hotovosti - na recepci Salesiánského centra, Kobyliské nám. 640/11,
182 00 Praha 8 – Kobylisy, každý všední den od 9 – 20 hod.
2) Platba převodem – postup:
Pokud se rozhodnete pro platbu převodem, nejprve si ověřte Vaši rezervaci na e-mail:
spackova@sdb.cz nebo 734 648 946, 283029311. Pokud Vám rezervaci potvrdíme, provedete platbu, nejpozději do 15. března 2019 na č. ú. 2701348797/2010.
Do zprávy pro příjemce, prosím, uveďte své jméno, počet vstupenek a písmeno A, abychom mohli platbu identifikovat.
1 vstupenka/200,- Kč.
Po zaplacení, prosím, napište krátkou zprávu o provedení platby na e-mail: spackova@sdb.cz

Vyzvednutí vstupenek
v případě, že platíte vstupenky převodem, je možné je vyzvednout kdykoliv po zaplacení na recepci Salesiánského centra nebo v den koncertu před koncertem přímo v Salesiánském divadle u našich dobrovolníků. Vstupenky budou připraveny v obálce na Vaše jméno.

Storno
vstupenky je možné vrátit pouze do 7 pracovních dní před datem plánovaného koncertu. Po tomto termínu již vstupenky nemohou být proplaceny.

90 % ze vstupného bude věnováno na rekonstrukci vstupních prostor do Salesiánského centra.

Informace zde: rekonstrukce vstupních prostor

Více o Alikvotním sboru Spektrum

Pražský Alikvotní sbor Spektrum pod vedením sbormistra Jana Staňka, působící na hudební scéně od roku 2003, přináší do klasického sborového zpívání dosud příliš neprobádaný rozměr - techniku alikvotního zpěvu. Ta umožňuje vytvořit mimořádný a krásný sborový zvuk, který je velmi svébytný a těžko s něčím srovnatelný. Mezi ostatními alikvotními sbory je Spektrum unikátní právě tím, že spojuje klasický sborový zpěv s alikvotním. Je jediným sborem tohoto druhu v České republice a jedním z mála na světě.
Při alikvotním zpívání se zvláštním způsobem nastavují ústa tak, že v nich dochází k zesílení tzv. alikvotních tónů. Tato pěvecká technika má historické kořeny ve střední Asii (Mongolsko a Tuva) ale i v rituálních zpěvech tibetských mnichů. Do Evropy se tento způsob zpěvu rozšířil až v sedmdesátých letech minulého století a okouzlil mnoho zpěváků i posluchačů. Zejména v poslední době se tento způsob zpívání velmi rozvíjí. Zpívání alikvotních tónů zní jako kdyby při normálním zpěvu zněl navíc ještě tón podobný tónu flétny. Jeden hlas tak zpívá dvouhlasně! Z fyzikálních důvodů je ladění alikvotního tónu ve vztahu k normálnímu zpívanému tónu dokonale čisté. Alikvotně nelze zpívat falešně! Přítomnost zřetelných alikvotních tónů ve sborovém zvuku způsobuje pak jeho průzračnou čistotu a lahodnost.
Zpěváci Spektra absolvují pod vedením sbormistra speciální hlasový výcvik a umí využít alikvotní tón v normálním (ale i občas velmi speciálním) sborovém repertoáru. Kromě unikátních a specielně pro sbor napsaných alikvotních skladeb má Spektrum v repertoáru jak duchovní hudbu 20. století (Duruflé, Jennefelt, Rutter), skladby renesanční (Arcadelt) tak i sborové úpravy lidových písniček či spirituály.
Sbor Spektrum vlastními náklady natočil a vydal tři CD - CD Zpráva z cesty ( 2005 ), CD Villarosa ( 2009 ) a CD PAIAN (2015). Sbor udržuje mezinárodní kontakty s mnoha alikvotními zpěváky a i s několika alikvotními sbory. V současné době má 16 členů.
Jan Staněk - sbormistr je původním vzděláním teoretický fyzik a 25 let se věnoval výuce matematiky na Technické univerzitě v Liberci.
Sbormistrovství vystudoval teprve později (ukončil 2002) na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity.
Od r. 1993 Hostující sbormistr mnoha sborů zejména v Jižním Tyrolsku, Švýcarsku, Německu a Rakousku, pravidelné semináře v Itálii a v Rakousku.
2003-2007 Umělecký ředitel festivalu Bohemia Cantat v Liberci.
V německy mluvící Evropě vede semináře na témata: alikvotní zpěv ve sboru, spirituály a gospely, hlasová výchova ve sboru, česká sborová tvorba, cesty ke krásnému sborovému zvuku.
V roce 2007 uveden v publikaci Who is who in choral singing.

jarni-koncert-alikvotniho-sboru-spektrum-v-praze-vrsovicich-123671.jpg