Aktuality
Přes 20 zaměstnanců se účastnilo jubilejního 10. Chlebíčku. Tentokrát na téma "Doprovázení mladých". Kdo jsou to ti mladí? Jaká témata aktuálně řešíme? Co nám v doprovázení pomáhá? Co brzdí navazování vztahu s mladým člověkem? Tyto a další otázky jsme společně probírali na formačním setkání pro zaměstnance střediska.
Zásadním benefitem našich Chlebíčku je možnost zastavit se v běžném shonu, setkat se a strávit společný čas. Pozvání pravidelně přijímají i Salesiáni z místní komunity, kteří nepracují přímo ve středisku.
V úterý 19.11. jsme zahájili příběhem o setkání zakladatele Salesiánů Dona Boska s Donem Calossem, právě tento moment je pro naší práci tak inspirativní. Následoval krátký teoretický úvod, ukotvující téma doprovázení do Salesiánské pedagogiky a jejich 3 pilířů: rozum, laskavost, víra. Zásadním poznatkem však je, že doprovázení není jen o vztahu mezi vychovatelem a vychovávaným, nezbytnou součástí je vytváření bezpečného a podnětného prostředí. Právě na tom se podílí nejen pedagogové a sociální pracovníci, ale i naši kolegové z podpůrné části střediska - ekonomika, fundraising, IT, provoz, úklid, recepce… Díky! Bez vás by to nešlo.
Více než ⅔ času jsme však věnovali sdílení a debatám ve skupinách. Společně jsme probrali dvě zásadní témata: Jakou roli v doprovázení mám já osobně? a Sdílení dobré praxe a identifikace výzev v celém procesu.
Součástí výše zmíněné práce a diskuzím je neoddělitelná část - neformální setkání s kolegy při kávě a chlebíčku. Dovolím si jedno přirovnání. Ježíš řekl: „Já jsem chléb života. Kdo přichází ke mně, nebude nikdy hladovět, a kdo věří ve mne, nebude nikdy žíznit.“ (Jan 6, 35) Nejen chlebem je živ člověk - proto jsme doplnili Chlebíček probíranými tématy, aby nejen naše tělesné schránky byly nasyceny.
Adam Nedvídek, metodik pro přímou práci.