Aktuální dění

Aktuality

Podzimky s Oratoří

Celý kraj je teď plný toho, že by se někde v okolí měl nacházet poklad. Co je na tom ale pravdy, nikdo moc netuší. Včera jsem slyšel, že se pár bláhovců pokoušelo poklad hledat. Bylo to, ale bez úspěchu. Asi bych se tam měl taky podívat.

Těmito řádky z deníku v podstatě začalo naše putování po stopách Bratra Robina - zakladatele Skautské základny Urbanka v Letohradu. Při prvním výletě jsme narazili na novinový článek, přitlučený na ceduli v lese. Stálo tam, že město vypisuje odměnu pro nálezce pokladu Bratra Robina, který je bezmála 60 let schovaný neznámo kde.

Cestu k pokladu nám měl prozradit právě deník, který jsme náhodou nalezli v kůlně mezi suchým dřevem. Cesta byla zapeklitá. Od hradu ke hradu jsme putovali a luštili různé tajné kódy, indicie a morseovku. Z Lanšperku jsme doputovali do míst, kde stával hrady Kyšperk - tam jsme zahlédli dokonce temnou postavu - strážce pokladu, který byl vždy o krok před námi. Nakonec jsme museli překonat strach, sebrat všechny síly a po západu slunce překonat stometrové převýšení na hrad Žampach. Tam ve světle plápolajícího ohně na nás čekal strážce, který nám po absolvování zkoušky prozradil předposladní část skládačky: Další cestu hledej u kaple Sv. Jana Nepomuckého. Poklad je nadosah!

Druhého dne jsme vyrazili před obědem ke kapli, kde nás další šifra poslala přes Pustiny až na rozvaliny hrádku Rotnek. Tam jsme po čtyřdenním putování nalezli konečně poklad! Nenašli jsme však žádné šperky a drahé kamení. To nenašel ani před 60 lety Bratr Robin, namísto velkého pokladu nalezl vzácné pergameny, které poničil zub času. Nikdo se nikdy nedozví, jaké důležité texty pergameny skrývali.

Jak napsal Robin do posledního dopisu: Kolik hradů a krás Orlického podhůří jsem navštívil. Spoustu setkání se zajímavými lidmi, dobrodružství, které jsem prožil my už nikdo nevezme. To je ten pravý poklad, který na mě čekal. Snad jen čas by mohl smazat naše vzpomínky, aby se tak nestalo, zanechávám zde několik deníků, do kterých si nálezce pokladu může zapsat všechny vítězství, ale i prohry. Ten pravý poklad si neseme ve svých srdcích. Nezbývalo nám, než s Robinem souhlasit. Přátelství, která jsme navázali jsme utužili společným dobrodružstvím. Ve středu jsme se loučili s vidinou toho, že zanedlouho vyrazíme opět na společnou výpravu. 

Fotografie z akce najdete zde