Aktuální dění

Aktuality

Start - Legendy Lužických hor

Šestnáct statečných dětí z Oratoře se letos vydalo pátrat po dalších tajemstvích a prožít krásné příběhy do divoké a krásné krajiny. Na skautské chatě Dřevomorka 2 km jižně od vrcholu Luž ( 793 m.n.m.) potkali záhadného pana Vocílku.

Pán je strážcem legend v okolí Lužických hor. A že jich tam je. Panu Vocílkovi je líto, že dnešní doba je příliš rychlá a konzumní, že se zapomíná na krásy a pravdy, které legendy přináší. Aby příběhy žily dál, je třeba je předávat z generace na generaci. To se dělé lépe, když je z čeho číst a tak nabídl dětem, že si na konci týdne každý odnese svou vlastní knihu plnou legend. Nebylo to ale jen tak. 
Každý příběh bylo třeba vykoupit potem a bolavými svaly, také důvtipem, kuráží a odvahou. Na zříceninu hradu Tolštejn jsme dorazili po intenzivním dešti a posledních 200 výškových metrů dalo zabrat skoro všem. Odměnou nám byly tři vcelku drsné legendy o pánech na Tolštejně, někteří kradli a zabíjeli, nebo přidávali jedu do vína. Legenda o ukradeném zvonu z Krompachu před nás položila etické dilema, zda se máme za každou cenu pouštět do pomoci pocestným, i když se cíle dosahuje nekalými prostředky. V polovině týdne jsme zdolali vrchol Luže a ti trpěliví, kteří nezkoumali náklad získali sladkou odměnu, přesně po vzoru legendy o Nedůvěřivé pastýřce. 
Co je to pravé bohatství, o čem je život a jak se pozná pravé přátelství či odvaha? Pro tyto otázky bylo třeba projít kolem přehrady Naděje až k Sirnému jezírku, kde jsme právě tyto legendy poznávali. Dalším hradem, kde jsme potkali i krále, byl hrad Milštejn. Král se už po staletí zjevuje na stejném místě ve dne před novem v červenci. Po vzoru jeho statečné družiny jsme byli obdarováni sice drobným dárkem, ale symbolicky převelikým. Každý účastník si odnesl kříž Tau. 
Za 7 dní, které jsme strávili v horách jsme nachodili bezmála 100 km a vystoupali několik kilometrů. Utužili jsme vztahy a někteří nalezli nová přátelství. Za celý týden patří dík nejen dětem, ale i kuchyni, která na každý den napekla čerstvý bochník chleba, nebo loupáky. Děkuji i skvělému týmu vedoucích, kteří se celý týden s úsměvem na rtech věnovali dětem a neztráceli sílu a odhodlání. Jmenovitě děkuji Damiánovi, který letošním Startem završil svou několikaletou službu v Oratoři. Přeji mu hodně štěstí na novém působišti a věřím, že bude stále tak dobrým pedagogem jako byl v Oratoři. 
 
Za tábor START 
Adam Nedvídek
vedoucí Oratoře